Strumień nowego

ElvisNiedawno pisałem o tym jak to przemysł muzyczny zmienił się po wejściu iTunes na rynek. Jak to spadła sprzedaż płyt, zmieniły się tendencje w promowaniu płyt, jak wzrosło znaczenie Internetu w rynku muzycznym i, wreszcie, w jakim kierunku to wszystko idzie. Stream. To słowo klucz. Streaming staje się, a chyba tak naprawdę już stał się takim iTunes sprzed 10 lat. Tylko dlatego tak wyraźnie nie zauważyliśmy, bo przejście było bardzo płynne, w odróżnieniu od głośnego otwarcia legendarnego już internetowego sklepu muzycznego. Co mnie skłoniło do takich przemyśleń? Wczorajsza decyzja RIAA o włączeniu streamu do naliczania sprzedaży, przyczyniającej się do uzyskania przez płytę statusu złotej i platynowej.

Zmiany jednak nie przyszły wczoraj. Sytuacja przemysłu muzycznego, kierującego się coraz bardziej w stronę streamingu zaczęła się już parę dobrych lat temu. Ostatnio tylko przybrała na sile, w Polsce przede wszystkich przez wejście Deezerów, Wimpów i innych Spotify’ów. Po co kupować pojedyncze piosenki przez iTunes, po co męczyć się ze ściąganiem utworów z YouTube, kiedy za niewielką, miesięczną opłatę można mieć nieograniczony dostęp do kilkunastu milionów utworów. Tak po prostu. Między innym i z tego powodu serwisy streamujące zaczęły odnosić coraz większy sukces.

Nie zapominajmy, że jednym z pierwszych i największych na świecie serwisów streamujących jest YouTube. Tak, tak, YouTube. YouTube to nie tylko filmy, ale również muzyka. Wiąże się to też z serwisem Vevo, wytwórnie płytowe, bla bla bla, sami rozumiecie. Muzyczna aktywność YouTube jeszcze bardziej nabrała na znaczeniu, kiedy pozwolili wrzucać całe płyty, bez ograniczeń czasowych. Wstukujemy nazwę wybranego albumu, włączamy filmik, trwający te 45 minut i słuchamy, a jak chcemy to raz na jakiś czas spojrzymy na wyświetlającą się jako wizualizacja okładkę. YouTube stał się jeszcze bardziej wpływowy po tym, jak Billboard ogłosił w lutym, że będzie brał pod uwagę odtworzenia utworów w tym serwisie do tworzenia swoich zestawień. Pamiętacie Harlem Shake? Miliony odtworzeń na YouTubie sprawiły, że z miejsca wskoczył na pierwsze miejsce listy Billboard Hot 100.

20121026-musicstreaming-600x404-1351279525Wczoraj RIAA poszła krok dalej. Streaming będzie się liczył jako wirtualna sprzedaż muzyki w kontekście przyznawania złotego lub platynowego statusu. Zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki stwierdziło, że ten sposób pozyskiwania utworów jest już na tyle znaczący, że nie może być w żaden sposób pominięty, trzeba zaakceptować jego wagę i dostrzec jego ogromny potencjał oraz miliony klientów. RIAA będzie naliczać streamy jednak tylko z wybranych źródeł. Będą to między innymi OG, Muve Music, Rdio, Rhapsody, Slacker, Spotify, Xbox Music, a także wyświetlania teledysków na MTV.com, VEVO, Yahoo! Music i… YouTube. Pierwsze skutki tej decyzji to przyznanie z miejsca danych statusów 56 wydawnictwom, między innymi “This Is War” 30 Seconds To Mars, “Next To Me” Emeli Sandé, oraz “Oath” Cher Lloyd, a także “Rolling in the Deep” Adele, “Lonely Boy” The Black Keys, “Bad Romance” Lady Gagi, “Midnight City” M83, czy nawet “Billie Jean” Michaela Jacksona. Kwestią otwartą i najbardziej kontrowersyjną pozostaje jeszcze ustalenie ilości odtworzeń, która będzie adekwatna do jednego “fizycznego” kupna utworu, którą jak na razie jest 100, 100 streamów danego utworu to jedna sprzedaż/ściągnięcie. To daje 50 milionów streamów potrzebnych na status złota 100 milionów dla platyny i miliard dla diamentu.

Informacja o tej decyzji jest naprawdę, naprawdę ważna. Wystarczy wspomnieć, że to dopiero piąta zmiana zasad RIAA w tej sprawie od… 1958 roku. Ostatnią podjęto w 2006 roku, kiedy to zdecydowano o włączeniu sprzedaży dzwonków na telefony. Dla uściślenia, aktualnie RIAA bierze pod uwagę, poza dzwonkami, sprzedaż płyt CD i internetową (cyfrową) sprzedaż. Teraz także stream. A wszystko to piszę słuchając nowych płyt za pośrednictwem Spotify…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s