The Best of 2013: Songs #10 – #1

10. Arctic Monkeys – R U Mine?

Arctic Monkeys przeszli niesamowitą metamorfozę od swojego debiutanckiego albumu z 2006 roku. Grali wtedy indie rocka, bez jakiś cięższych elementów. Teraz, na swoich najnowszych nagraniach grają agresywnie, masywnie i z polotem godnym debiutu, czego “R U Mine?” jest świetnym dowodem. Jest to jedna z najlepszych piosenek w karierze Brytyjczyków. Ciężka, ambitna, znakomita.

9. James Blake – Retrograde

James Blake na swojej najnowszej płycie zaszalał, wykorzystując dość odważne rozwiązania brzmieniowe, czy produkcyjne. Opłaciło się. Dzięki temu braku skrępowania mogły powstać takie perły jak chociażby “Retrograde”, który mimo swojej dość skomplikowanej i złożonej kompozycyjnie formy przyswaja się wybitnie. Czysta poezja dla ucha, jeden z najlepszych utworów w karierze Brytyjczyka.

8. The Knife – Full of Fire

Ponad 9 minut muzyki szalonej, eksperymentalnej, dziwnie uzależniającej. Szwedzki duet poszedł w ekstremalne klimaty na Shaking the Habitual, czego najlepszych przykładem jest utwór “Full of Fire”, którego tytuł najlepiej charakteryzuje zawartość. Jest ogień, jest moc, jest zadziorność, momentami nieznośność, wprowadzająca w trans, obok której wręcz nie sposób przejść obojętnie. Artystyczny, a przede wszystkim produkcyjny majstersztyk, definiujący kolejny rozdział w karierze The Knife.

7. Manic Street Preachers – Rewind the Film

Walijczycy w przeciągu ostatnich kilku lat przyzwyczaili nas do znakomitych singli. Przy okazji ich najnowszego krążka stworzyli utwory jeszcze bardziej zaawansowane artystycznie, a “Rewind the Film” to idealny tego przykład. Utwór długi, złożony, który świetnie adaptuje folkowe motywy, opowiadając chwytającą za serce opowieść pełną mocy, przebojowości i żywiołowości.

6. David Bowie – Love Is Lost (Hello Steve Reich Remix by James Murphy)

5. Arcade Fire – Reflektor

4. Vampire Weekend – Ya Hey

3. The National – Demons

2. Nick Cave & the Bad Seeds – Jubilee Street

1. Queens of the Stone Age – I Appear Missing

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s